Rólunk

A Pitypang Noszvaji Hagyományápoló Egyesület 2005. novemberében alakult meg, célja, hogy rendezvényeket, előadásokat, versenyeket, utazásokat, találkozókat szervezzen; kiadványokat adjon ki és terjesszen, valamint további kulturális tevékenységet fejtsen ki a Heves megyei Noszvaj község szellemi és tárgyi néprajzi örökségének és még élő néphagyományainak felkutatása, megismerése és megismertetése, rendszerezése és továbbéltetése érdekében. Célja továbbá a Pitypang Néptáncegyüttes támogatása, munkájának segítése.
 A Pitypang Néptáncegyüttes 1997 őszén alakult Noszvajon, a Figedy János Általános Iskola tanulóiból. Az együttes alapítója és vezetője: Mátyus Ágnes.
2009. Fellépés a Miénk a tér fesztiválon oktatóinkkal
Jelenleg az együttes taglétszáma mintegy 40 fő.
Számos helyi rendezvényen (Millenniumi rendezvények, Szilvanapok, Noszvaji Pince-napok és Kemencében Sütött Ételek Versenye, a helyi nyugdíjasnapok, Figedy-napok, iskolai ünnepségek, mint pl. Március 15, tanévnyitók és tanévzárók, vagy a Noszvaj Idegenforgalmáért Egyesület által szervezett Pünkösdi Vendégvárás) szerepeltek és bekapcsolódtak Heves megye kulturális életének vérkeringésébe is (Egri Szüreti Napok, Szépasszonyvölgyi Majális, AGRIA Néptáncfesztivál, Eger Napja…).
A néptáncegyüttes jelenleg 3 csoporttal működik, kezdő (óvodások) Mátyus Ágnes vezetésével, középhaladó (alsó tagozatosok) és haladó (felső tagozatosok) Bécsi Gyula vezetésével. 2010 őszén indítottuk a legkisebbek és édesanyjuk számára a Ringató foglalkozásokat.
A haladó csoport táncosai számára minden nyáron edzőtábor szervezünk, ahol a következő év koreográfiáját készítik elő, Bécsi Gyula és Tóth Nikoletta irányításával. 2010 nyarán szerveztünk először napközis néptánc tábort a kezdő csoport számára. Ezt Mátyus Ágnes vezette.
Az Egerben évente megrendezett Miénk a tér művészeti fesztiválon a Pitypang Néptánccsoport szép eredményeket ért el.
Pünkösdi fellépés a Gazdaházban, 2008-ban
2006-ban a tánccsoport részt vett Gyöngyösön, az Örökség Megyei Gyermektánc Fesztiválon.
A tánccsoport oktatója és koreográfusa Bécsi Gyula, aki 2006 óta foglalkozik táncosainkkal.
A Miénk a tér művészeti fesztiválon 2009-ben első díjat nyert somogyi táncokból álló koreográfiát Tóth Nikoletta és Bécsi Gyula állították színpadra.
2010-ben a Miénk a tér művészeti fesztiválon a haladó csoport fiú tagjainak Küküllő menti táncai második helyezett lett. 

Nem szeretnénk megfeledkezni korábbi táncosainkról és oktatóikról, ezért álljanak itt korábbi eredményeink is:
Az eddig tanult táncok palettája igen színes. 1999-ben készült el a Dunántúli táncok koreográfia Mátyus Ágnes és Kovács Zsolt táncoktatók ötletéből, amely a Miénk a tér elnevezésű fesztiválon különdíjat nyert.
A 2000. év gyümölcse a Szatmári táncok koreográfia szintén Mátyus Ágnes és Kovács Zsolt munkája.
Ezután Rábaköz vidékének tánclépéseivel, dalaival ismerkedtek meg táncosaink. A Rábaközi táncok koreográfiával a 2003 áprilisában megrendezett „Miénk a tér” művészeti fesztiválon 2. helyezést értek el ( Mátyus Ágnes és Kovács Zsolt koreográfiája).
Az ifjú táncosok belekóstoltak az erdélyi dialektus táncaiba is. Mezőségi, széki, moldvai táncokkal gazdagították tudásukat.
A 2004. év őszétől Barta Zsuzsanna foglalkozott kisiskolásokból és óvódásokból álló kezdő csoporttal, akik népi gyermekjátékokkal, palóc hagyományok felelevenítésével és a dunántúli tájegység táncainak motívumvilágával ismerkedett.
Fellépés 2008-ban, a haladó csoport oktatóival
2004-ben Kis Judit és Kovács Tibor táncoktatók vették át a haladó csoport irányítását és palóc koreográfiát állítottak színpadra, majd az ő irányításukkal a haladó csoport 2005-ben újra elkezdett foglalkozni a szatmári tájegység táncaival.Ők készítették fel a csoportot az Örökség Megyei Gyermektánc Fesztiválra. 
2007-ben a "Miénk a tér" művészeti fesztiválon 3. helyezést értek el „6 falu tánca” című koreográfiájukkal. Ugyanebben az évben a haladó csoport részt vett a Montenegróban fekvő Budva városának nyári szezonnyitó fesztiválján. 
Ezúton is köszönjük jelenlegi és korábbi táncoktatóink munkáját!